Šetrí Všeobecná zdravotná už aj na deťoch?

Autor: Miloslav Jošt | 20.3.2017 o 18:24 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  282x

Predminulé leto sme si užívali rodinnú dovolenku v Demänovskej doline, ale nie všetko zbehlo podľa plánu...

Štátna poisťovňa v záujme znížiť svoju sekeru najnovšie navrhuje, aby nemusela preplácať zdravotnú starostlivosť ľuďom s tetovaním, resp. ak to nevyjde, potom aspoň ľuďom, ktorí strácajú zrak, a ak nevyjde ani to, tak chce šetriť aspoň na plienkach pre starých. Tieto zmeny oprávnene dvihli vlnu odporu a boli zastavené. V úzadí však ostávajú praktiky štátnej poisťovne v prípadoch, ako je aj ten náš, ktoré zatiaľ veselo pokračujú. 

Každý rodič s malým dieťaťom vie, ako ľahko sa aj pri všetkej obozretnosti môže stať nešťastie. Väčšina pádov, popálenín, prehltnutí niečoho, čo dieťa jesť nemalo atď. sa končí doma bez toho, aby bolo potrebné vyhľadať lekára. Keď sa však už stane nešťastie, ktoré vyžiada lekársky zásah, nebodaj pobyt v nemocnici, môžete očakávať účet od poisťovne.

Predminulé leto sme si užívali rodinnú dovolenku v Demänovskej doline, ale nie všetko zbehlo podľa plánu. Našej vtedy dvojročnej dcérke sa stala nehoda. Nie, žiaden výjazd Horskej služby vrtuľníkom, ale omylom vypitá fľaštička s detským Paralenom. V dôsledku toho sme absolvovali výplach žalúdka a niekoľko dní v nemocnici. Vďaka Bohu, bez následkov. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nás na to vyzvala, aby sme uhradili náklady na zdravotnú starostlivosť - vyše 500 EUR. Zdôvodnili to tým, že naša malá skončila v nemocnici preto, lebo užila návykovú látku.

Zdvorilo sme poisťovni vysvetlili, že naša malá nie je feťáčka a Paralen nie je návyková látka. Požiadali sme ich, aby svoju nezmyselnú výzvu stiahli. VšZP namiesto toho, aby stiahla chvost pre nekompetentnosť, nám poslala nové výzvy. Tam z nás chceli dostať peniaze z iného dôvodu: že sme si ako rodičia nedostatočne plnili svoje úlohy a nedali pozor na dieťa. Jeho zdravotná starostlivosť teda mala byť poskytnutá v dôsledku nášho zavinenia. Aktuálne nás s tým VšZP ženie na súd a už sa tešíme na spravodlivosť v podaní našich súdov.

VŠZP štandardne musí zdravotnú starostlivosť preplácať bez ohľadu na okolnosti, za akých je poskytnutá. Výnimky, kedy jej zákon umožňuje si tieto náklady „refundovať“ od pacientov alebo iných osôb, sa týkajú najmä:

  • porušovania liečebného režimu (mal som ležať v nemocnici, ale zdrhnem);
  • požitia alkoholu alebo inej návykovej látky (toto chceli na nás našiť);
  • ak k úrazu alebo inému poškodeniu zdravia u poistenca došlo „zavineným protiprávnym konaním tretej osoby“.

To posledné každý súdny človek pochopí v duchu: rozbijem ti hubu, tak ti zaplatím zdravotnú starostlivosť. Ale zdravotná poisťovňa to číta takto: poskytli sme starostlivosť deťom, na vine musí byť rodič! Ak by si nohu, hoci aj úmyselne, zlomil osemnásťročný, zdravotná poisťovňa mu starostlivosť preplatí bez reptania. Ak sa ale to isté stane dieťaťu, platiť má zrazu rodič.

Podľa logiky VšZP je za akúkoľvek zdravotnú starostlivosť poskytnutú dieťaťu zodpovedný rodič, a teda rodič má aj platiť. Ak tento princíp chceme doviesť do dokonalosti, rodič môže za každý jeden pád, za každú zlomeninu, popáleninu, porezanie, ale asi aj za každú nevrodenú chorobu, lebo dieťa dostatočne neobliekol, kúpil mu zmrzlinu, či voviedol do kolektívu, o ktorom mohol (slovami VšZP) „odôvodnene predpokladať“, že tým dieťa vystaví nadmernému riziku.

Náš prípad nie je ojedinelý, čo preukazujú aj správy z tlače, len tak námatkovo:

  • „Takmer osemsto eur mali napríklad zaplatiť rodičia chlapčeka, ktorý pre ich chvíľkovú nepozornosť vopchal ruku do rúry a museli ho ošetriť v nemocnici.“ (Pluska.sk)
  • „Zdravotná poisťovňa vymáha peniaze od rodičov... Na začiatku letných prázdnin sa v Krušetnici stala bežná dopravná nehoda, akých býva na Slovensku veľa. Trojročný Marek Špagla vybehol z dvora rodinného domu na cestu, kde ho zrazilo auto... Pýtajú od nás takmer 630 eur“ (Naša Orava)

Takýto prístup VšZP sa javí obzvlášť cynický v kontexte správ o jej údajnom mnohomiliónovom plytvanítunelovaní. Ťažko sa ubrániť dojmu, že obrovské straty z nich si potom VšZP kompenzuje takýmto bezočivým spôsobom z vreciek obyčajných, často sociálne slabých rodičov malých detí.   

Už samotný pomer týchto tzv. regresných prípadov (údaje za r. 2014: vyše 27 000 prípadov vo VšZP oproti 1 700 v Dôvere a 633 v Unione) napovedá, že štátna poisťovňa sa na tomto pokúša priživovať systematicky. Je načase si povedať, či majú naozaj rodičia poisťovni preplácať všetku zdravotnú starostlivosť poskytovanú deťom. Alebo či sa mladé rodiny majú nejako pripoistiť, keďže Ústavou garantovaná bezplatná zdravotná starostlivosť evidentne nie je pre naše deti tak celkom zadarmo. Nejde pritom o našu rodinu, 500 EUR síce pocítime, ale nezruinuje nás to. Ide tu o princíp a všeobecne o rodiny, ktoré si zaslúžia trochu viac pozornosti.

Ak máte podobné skúsenosti, budem rád, ak sa o ne podelíte v diskusii alebo mailom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obmedzenie potratov neprejde, aj v SNS si počkajú radšej na iný návrh než od Kotlebu

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov o zákaze potratov len na žiadosť ženy.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?