reklama

Kontrolný výkaz je veľké víťazstvo Kažimíra. Určite?

Tak sa na nás z každej strany hrnú informácie o tom, aký je kontrolný výkaz úžasný nástroj a ako efektívne pomáha odhaľovať daňové podvody. Finančné riaditeľstvo vydáva tlačové správy s názvami ako „Úspešné zavedenie kontrolného výkazu DPH“, šéfovia finančnej správy dávajú rozhovory o tom, ako nás podvodníci stále skúšajú, vyzerá to, že všetci sú spokojní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď si niekto dovolí upozorniť, že kontrolné výkazy sú administratívne extrémne náročné, príliš komplikované, zbytočne podrobné a náchylné na chybovosť a preklepy, všetci sa smejú a obviňujú, že neprajníci iba maskujú svoju snahu zakrývať daňové podvody.

Pre nezasvätených: kontrolné výkazy obsahujú veľmi, veľmi podrobné údaje o takmer každej transakcii, ktorú uskutočňujú platitelia DPH. Číslo faktúry, dátum dodania, základ dane, sadzba dane a pod. Pri niektorých transakciách dokonca údaj o množstve, pri dobropisoch odkaz na pôvodnú faktúru a pod. Napríklad o odkaze na pôvodnú faktúru pri dobropisoch bola diskusia asi tak dlhá, ako o zvyšných otázkach kontrolného výkazu dokopy, pričom tento údaj pre finančnú správu nemá absolútne žiadnu výpovednú hodnotu. Problém totiž je, že dobropisy sa často nevzťahujú na jedinú faktúru, ale na viaceré, prípadne sa dobropis vystaví ako rabat za celoročný obrat, takže sa môže vzťahovať aj na stovky alebo tisíce faktúr. Takže ktorú z týchto faktúr si vybrať do kontrolného výkazu? Prvú? Poslednú? Všetky? Finančná správa to uzatvorila tak, že to treba rozpísať na toľko riadkov, na koľko pôvodných faktúr sa dobropis vzťahuje a alikvotne rozpočítať dobropis na jednotlivé riadky podľa hodnoty pôvodných faktúr. Zdá sa Vám to komplikované? Tak potom dobrá správa: daniari ponúkajú aj alternatívne riešenie, a to uviesť dobropis na jedinom riadku s odkazom na iba jedinú pôvodnú faktúru. Tu sa vraciame k pôvodnej otázke: na čo je v kontrolnom výkaze potrebné uvádzať odkaz na pôvodnú faktúru, keď je vlastne jedno, aký údaj tam uvedieme?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale späť k téme, ktorou je úspešné zavedenie kontrolného výkazu. Vyššie sme si popísali jeden z administratívnych problémov, ktoré pri kontrolných výkazoch vznikajú, tých problémov sú však desiatky. Aké číslo faktúry uviesť, aký znak použiť, keď mi to môj softvér nevie spracovať, do ktorej tabuľky to či ono dať a pod. Proste, otázok tam vďaka komplikovanosti vzniká toľko, že je prirodzené, že vznikajú chyby. Veľa chýb.

Aká veľká chybovosť vzniká, sa môžeme dovtípiť aj zo samotných PR článkov finančnej správy. Treba mať na pamäti, že sa jedná o PR články, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou majú tendenciu skutočnosť prikrášliť, alebo aspoň nedávať chyby až tak najavo. A predsa v nich nájdeme zrniečka, z ktorých vieme poskladať skladačku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak napríklad, z vyššie spomínanej tlačovej správy sa dozvedáme , že približne 28 % z daňovníkov nedokázalo podať kontrolný výkaz bez chyby. Autor článku je presvedčený, že spomínaných 28 % je len hrubý odhad po identifikácii najzjavnejších chýb, číslo by sa ešte výrazne zvýšilo, ak by finančná správa dokázala spoľahlivo odhaliť všetky preklepy (čo nedokáže). Tu je dôležité upozorniť, že za chyby v kontrolnom výkaze môže finančná správa ukladať pokuty až do 10 000 eur, resp. pri opakovaných chybách a porušeniach až do 100 000 eur. Jasné, finančná správa zatiaľ vyhlásila amnestiu, takže nateraz pokuty neukladá. Čo však potom, keď už amnestiu zrušia? (povráva sa o cca. 100 eurových pokutách za preklepy a vysokých pokutách za nepodanie)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň analýza kontrolných výkazov odhalila cca. 1,7 milióna rizikových transakcií, čo predstavuje asi 12 % z celkového množstva. To naozaj máme v DPH 12 % podvodných transakcií? Samozrejme, že nie, tu už narážame na limity samotného softvéru finančnej správy, ktorý má kontrolné výkazy analyzovať. Čiže informáciu treba čítať tak, že softvér si jednoducho nevie poradiť s preklepmi, čo v rozhovore potvrdzuje aj šéf daňovej a colnej sekcie Finančnej správy. Tu nastupuje analytický tím, ktorý bude každý mesiac analyzovať 1,7 milióna preklepov a hľadať medzi nimi podvody. V rozhovore sa nič nepíše o spôsobe, aký tento analytický tím používa, ani koľko má zamestnancov. Nám ostáva dúfať, že tento tím nebude odpoveďou vlády na problémy slovenskej nezamestnanosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poslednou otázkou je, či softvér aj s analytickým tímom skutočne spoľahlivo odhaľujú z kontrolných výkazov podvodníkov. PR správa uvádza, že už bolo vytypovaných 824 subjektov (nie je jasné, či len za január alebo aj za február). Tu by bolo vhodné, ak by sme dostali aj ubezpečenie, že tých 824 subjektov (aké percento z nich sú ozajstní podvodníci? )daňové úrady stihnú v rozumnom čase skontrolovať a v prípade, že sa nejedná o podvody, že sa stihne nadmerný odpočet vrátiť bez ohľadu na potreby vylepšovania štatistík výberu daní.

Na záver už ostáva dodať iba jediné: autor považuje zavedenie kontrolných výkazov za vykročenie správnym smerom, ale snaží sa poukázať na to, že Kažimír jednoducho prestrelil v tom, aké veľké bremeno preniesol na podnikateľov. Už prvé PR články pri všetkej svojej pozitívnosti odhaľujú, že podnikatelia nevládzu podávať kontrolné výkazy tak, ako si to finančná správa predstavuje. Riešením je podávať namiesto kontrolných výkazov tuzemské súhrnné výkazy, čiže podstatne jednoduchšie dokumenty, ktoré by obsahovali úhrnné informácie o transakciách s dodávateľmi a odberateľmi. Čiže nie podrobné informácie o každej jednej faktúre, ale úhrnom za daného dodávateľa alebo odberateľa. Takéto niečo už roky podnikatelia podávajú za cezhraničné transakcie, čiže rozšírenie na tuzemské by bolo podstatne jednoduchšie a administratívne prijateľnejšie. V neposlednom rade, podstatne jednoduchšie by to bolo aj pre finančnú správu na analyzovanie. Hádam aj analytický tím by si vydýchol.

Autor pracuje ako daňový poradca, je zároveň komunálnym poslancom za KDH

Miloslav Jošt

Miloslav Jošt

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ekonóm, momentálne pracujúci s daňami Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu