reklama

(P)odvody

Vzhľadom na to, že je na Slovensku stále slabé povedomie o tom, ako nás štát oberá o naše peniažky, napriek tomu, že už toho bolo popísaného dosť, dovolím si aj ja svojou troškou prispieť k rastu mentálnej úrovne (hladiny žlče) ctených čitateľov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pokiaľ ste zamestnanec, odporúčam vám pri najbližšej možnej príležitosti vziať do ruky výplatnú pásku (pokiaľ ste živnostník, môžete spokojne zamľaskať, vraj sa to celkom oplatí...). Teraz si môžeme spoločne vyjasniť jej niekoľko základných pojmov.  

Pojem prvý: hrubá mzda 

Tento pojem asi poznáme všetci. Je to toľko, koľko si vyjednáme pri podpise zmluvy, prípadne koľko nám z času na čas prihodí zamestnávateľ. Od nej sa odvíja zvyšok. 

Pojem druhý: čistá mzda

Tento pojem tiež poznáme. Je to toľko, koľko nám príde na účet, resp. koľko by prišlo, ak by nám zamestnávateľ nestrhol napr. za gastráče, doplnkové dôchodkové sporenie a pod.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pojem tretí: cena práce

Pre väčšinu neznámy pojem, niekedy označovaný aj ako superhrubá mzda. Je to suma, o ktorú oberáte zamestnávateľa, koľko ho stojíte, proste, o koľko bude zamestnávateľ ľahší, keď vám vyplatí výplatu.    

A tu sa blížime k hlavnému. Viete, kam smeruje rozdiel medzi cenou práce a čistou mzdou? Skúste trikrát hádať... Bingo! Našej milovanej vlasti! A viete, koľko to je? Pre ľudí s hrubou mzdou niekde medzi 15.000 Sk a 75.000 Sk je to približne 40 – 45 % (podotýkam, že uvedené platí za predpokladu, že vám zamestnávateľ nevypláca mzdu načierno, ani nevyužíva zákonné medzery ako pracovné jubileum a pod.). Tieto peniaze (do kelu, naše peniaze, keďže sme ich zarobili) miznú v (čiernych) dierach zvaných dane z príjmov a odvody. Pre stále nechápavých: štátu dávate takmer polovicu toho, čo zarobíte, a to ste si ešte ani nič nekúpili s 19 % DPH (nehovoriac už o fajčiaroch, alkoholikoch a vodičoch, ktorí platia aj spotrebné dane). Keď máte hrubú mzdu 20.000 Sk, znamená to, že v skutočnosti zarábate až 27.040 Sk (toľko by ste pravdepodobne dostali na ruku, ak by ste neboli zamestnanec, ale živnostník), a z týchto vám štát strhne 11.451 Sk, čo je cca. 42 %!  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo to je, tých 40 – 45 %? Z časti sú to dane. Koľko? 19 %? Nie tak celkom... Určite nemôžeme povedať, že na dani z príjmov zaplatíme všetci po 19 % (hoci nás o tom Fico dôsledne presviedčal pred voľbami, ale veď on nás už presviedčal o toľkých veciach...). Vzhľadom na odpočítateľné položky je to podstatne menej, napr. ľudia s minimálnou mzdou nezaplatia NIČ (áno, presne tak pán premiér, tá nesociálna devätnástka ich oberie o NULA korún).

Zvyšok z tých záhadných percent sú odvody. Tie poznáme zdravotné a sociálne. Veď prečo nie, daj úradníkovi funkciu a vymyslí lajstro... Takže zdravotné poistenie má vlastný zákon, vlastných vyberačov a vlastný strop, ktorý sa zvyšuje raz do roka. A aj sociálne poistenie si zaslúži vlastný zákon. A zaslúži si byť rozdelené na ďalších sedem (!) druhov poistenia. A tieto si tiež zaslúžia mať vlastných vyberačov a aj vlastné stropy (preto sú stropy hneď tri, resp. dva plus jedno poistenie je bezstropové). Mimochodom, tieto stropy sa zvyšujú pre istotu dvakrát do roka, nech to nie je príliš jednoduché. Od čoho sa odvíjajú, radšej ani nepíšem... 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sme sa vrátili k našim základným pojmom, môžeme si ich teraz už vysvetliť aj zložitejšie. Čistá mzda je potom hrubá mzda mínus dane mínus 13,4 % na odvodoch.No a cena práce je vaša hrubá mzda plus 35,2 %, ktoré za vás platí zamestnávateľ na odvodoch.

Zložité? Áno. Ľutujem mzdové účtovníčky...  

Dá sa to celé zjednodušiť? Dalo by sa to znížiť? Určite máme všetci v pamäti slová nášho premiéra, ktorý vytrvalo hlása, že priestor na znižovanie nie je, lebo sociálna poisťovňa je v mínuse, euro, bla-bla. Jasné, radikálnu zmenu od neho asi nikto nečaká, už sme si zvykli, že táto vláda nerobí nič. Ale aspoň niečo by predsa mohli... Aspoň zjednotiť stropy (podľa môjho takmer laického názoru nepotrebujeme 4 rôzne stropy, ktoré sa menia buď raz alebo dvakrát do roka, ale stačil by aj jeden), zjednodušiť výber a schovať ho pod jednu inštitúciu, napr. daňové úrady a výšku odvodov znížiť aspoň o ušetrené administratívne náklady.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počujem hlasy robovoličov? Že presne na tom naša vláda pracuje? Že sa intenzívne pripravuje zjednotenie výberu daní a odvodov? A že už v r. 2013 to má fungovať? Tak sa zobuďte. Táto koncepcia je staršia a pôvodne mala fungovať už od r. 2009. Už len ten samotný termín jasne zodpovedá mottu našej milovanej vlády: čo môžeš urobiť dnes, odlož na pozajtra a máš dva dni voľna... 

Miloslav Jošt

Miloslav Jošt

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ekonóm, momentálne pracujúci s daňami Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu